Bugun...
TravmatikBir Nesil Yetişiyor!


Ümit KUTBAY
ukutbay@hotmail.com
 
 
Reklam

Uzman Klinik Psikolog Nilay Konduz Kutbay,Türkiye’yi yasa boğan Beşiktaş’taki terör saldırısından sonra yaptığı açıklamada terör saldırılarının, çok ağır psikolojik etkilere yol açabilecektravmatik olaylar olduğunu,bu saldırıların ardından, kişilerde akut stres bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, panik atak gibi psikiyatrik sıkıntılar ortaya çıkabileceğine dikkat çekerken bu tür olaylara küçük yaşta maruz kalmanın ve benzer travmaların tekrar yaşanmasının, etkilenme olasılığını kat kat arttırdığını söyledi.

Yaşanan travmatik bir olayın ardından yoğun psikolojik zorluklar ortaya çıkabileceğini belirten Terapi Psikolojik Hizmetler ve Psikoterapi Merkezi Kurucularından Uzman Klinik Psikolog Nilay Konduz Kutbay; "Pek çok insan zamanın iyileştirici etkisine bağlı olarak kendiliğinden bu zorlukları atlatır. Tabi sadece zaman değil, güvenlik hissinin tekrar kazanılması, sosyal destek gibi faktörlerde iyileştiricidir” dedi.

Ülkemizde özellikle son yıllarda yaşanan terör saldırılarının sıklığına, ölen ve yaralananların sayısına bakıldığında dehşet verici bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu vurgulayan Kutbay,“Daha bir olayın etkisi bile tam atlatılamamışken, bir yenisi yaşanıyor. Yaralar sarılamadan yeni yaralar açılıyor. Özellikle küçük yaştakiler bu güvensizlik ve tehdit ortamında büyüdüklerinden, olaylardan çok daha fazla etkileniyor. Maalesef ki, çocuklarımız ve gençlerimiz risk altında; maalesef ki travmatik bir nesil yetişiyor” dedi.

Anne Babaların Alabileceği Önlemler Var

Uzman Klinik Psikolog Nilay Konduz Kutbay,çocuk ve gençlerimizi bekleyen, gelecek kaygısı,çaresizlik, umutsuzluk, kendine/diğer insanlara/dünyaya güvensizlik, öfke, düşmanlık,akademik zorluklar, alkol/madde/sigara gibi zararlı alışkanlıklara yönelme gibi birçok riskin olduğuna dikkat çekti.Kutbay ayrıca; "Devletin alması gereken sosyopolitik kararlar ve güvenlik tedbirlerinin yanında; anne babaların bu konuda bireysel olarak alabileceği önlemler de var.Çocukların ve gençlerin kendilerini güvende hissedebileceği ve duygularını açıkça ifade edebilecekleri ortamlarda bulunmaları gerekmektedir.Duyguların ve düşüncelerin güvenilir kişilerle paylaşılması, olayın hazmedilmesine yardımcı olacaktır. Travmatik bir olayın ardından ortaya çıkan korku tepkileri, anormal bir duruma verilen normal tepkilerdir.Bu etkilerin normal olduğunun ve zaman içinde azalacağının bilinmesi, kişinin olağan yaşamına dönmesine ve güven duygusunun yeniden inşa edilmesine yardım edecektir” dedi.

Nilay Konduz KUTBAY

Uzman Klinik Psikolog

Terapi Psikolojik Hizmetler ve Psikoterapi Merkezi

GüzelhisarMh. Adnan Menderes Blv. No:91 Kat:1 D: 1(Temizer Eczanesi üstü )Efeler / AYDIN

www.aydinterapi.com0256 225 05 07Bu yazı 10450 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Başkanlık Anayasasını istiyormusunuz.


YUKARI