Bugun...
Ortaya çıkan güzellik: Zultanit


Murat Sünetçi
muratsunetci@gmail.com
 
 
Reklam

Zultanit,neredeyse gören her insanın beğendiği garip ama bir o kadarda mükemmel bir taştır.Farklı şartlara göre renk değiştirebiliyor.

Zultanit,neredeyse gören her insanın beğendiği garip ama bir o kadarda mükemmel bir taştır.Farklı şartlara göre renk değiştirebiliyor.İlginç olan da bu.Bu tür taşlar çok az bulunuyor.Bulunduğunda da yüksek bir fiyatı oluyor.Çok şanslıyız bizim ülkemizde bulunuyor.Garip bir hikayesi de var.Gelin hep birlikte öğrenelim:

ZULTANİT NEDİR?

Zultanit, Dünya üzerinde sadece Muğla'nın Milas ilçesindeki bir dağda bulunuyor. İsmi, Osmanlı padişahlarına atfen verilen, mücevher dünyası için oldukça yeni bir taş olan zultanit, diğer renk değiştiren taşlar gibi iki renk geçişiyle sınırlı değil. Gün ışığında haki yeşili, kivi yeşili veya şampanya sarısını gösterirken akşam ve mum ışığında ahududu pembesinden bal sarısına veya konyak rengine kadar değişebiliyor. Şu anda 2–3 karatlık, temiz kaliteli taşların fiyat aralığı, karat başına yaklaşık 300-400 dolar. 5-7 karatlık boyutlar 600-700 dolar ve 7-10 karatlık boyutların fiyatları karat başına 800-1000 dolar arasında değişebiliyor. Zultanitin psişik güç, kuvvet, hırs, akıl ve mantığa dayalı duyguların gelişmesine yardımcı olduğuna inanılıyor.Bu yazı 10803 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Başkanlık Anayasasını istiyormusunuz.


YUKARI