Bugun...
Sadece onlar değil Başkan da yargılanmalı!


ismail Dilşen
ismaildilsen74@gmail.com
 
 
Reklam

Uzun yıllardan beri Kuşadası’nın özellikle inşaat yönünden rant’a endeksli bir kent olduğu söylenir. Çok bereketli turizm sezonlarını geride bırakmış olan bu kentin bir türlü vazgeçemediği başlıca rant alanı inşaat alanıdır. İnşaat sektörü demiyorum, zira bu sektöre haksızlık olur. Kuşadası’nın betonlaşma sürecine girdiği günden bu yana yapılaşmayı tetikleyen faktörlerden biri de arsa-arazi sahipleridir. Sonra belediye yönetimleri, mimarlar ve nihayet müteahhitler.. Bu saydıklarımın hiçbiri betonlaşmanın tek sorumlusu değildir.  Arsa sahibi istemese mimarlar ve müteahhitler zorla inşaat yaptıracaklar diye bir mantık da olamaz. Özetle, birçok neden bir araya gelmiş ve maalesef Kuşadası bugünkü haliyle betona tutsak olmuştur. Bu husus, tabii ki turizmin gerilemesinde önemli bir paya sahiptir.

Kuşadası’nda inşaat rantı dedik. O nedenle bu güzelim ilçe dağ taş yapılaşmaya teslim oldu. Kent giderek grileşti. Yeni inşaatların yanı sıra mevcut binalara ek katlar yapılması, dikey değil de yatay yapılaşmaya öncelik verilmesi gerektiği ya topluma anlatılamadı, ya da anlatılmak istenmedi. Bu süreç devam ederken Belediyeler de eleştiri ve suçlamalardan nasibini aldı. Zaman zaman tanık olduk, gerek belediye başkanları, gerekse belediyenin ilgili biriminde görev yapan müdür veya çalışanları imar rantından pay alma çabası içinde oldular. “Bunun için ne yapmaları lazımdı?” sorusuna gerek yok. Yeni inşaat sahiplerine usulsüz ruhsat verenler, yoğunluk artırıcı avantaj sağlayanlar,  mevcut yapılara ek kat için yasaya aykırı işlemde bulunanlar vesaire.

     İmardan rant elde etmek için suç teşkil eden eylemlere belediye başkanlarının haberi olmadan girişenler yok mu? Var tabii..  Geçtiğimiz günlerde tanık olduk. Örneğin, bir inşaatın yapı denetim işini üstlenen firmaya o gün itibariyle hak ettiğinden fazla ödeme yaparak evrakta sahtecilik suçu işlediği iddiasıyla Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Eryiğit ve 3 personel hakkında yargılama kararı çıktı. Yine geçtiğimiz günlerde, bir başka imar rantı eyleminde ise iki inşaat sahibine yasaya aykırı biçimde ruhsat veren Belediye İmar ve Şehircilik Müdür Vekili ile 2 personel için Savcılık tarafından soruşturma başlatılmasına izin verildi, onların da yargılanacağına kesin gözle bakılıyor. (Bu şüphelilerin masumiyet karinesi nedeniyle kesin suçlu olduklarını söylemek yanlış olur. Yargılanan herkes suçu sabit oluncaya kadar mâsumdur. Sonucu hep birlikte beklememiz gerekiyor. ) 

       Peki, Kuşadası Belediyesinde bunlar yaşanırken, bu imar skandalları medyada manşetlere taşınırken ve de kamuoyunda tartışılırken Belediye Başkanı ne yapıyor? Ne mi yapıyor? Kocaman bir hiç.. Sanki bu olaylar normalmiş gibi davranıyor. “Bu usulsüzlükleri, bu yolsuzlukları ben yapmadım” mantalitesini benimsemiş. Oysa suçlanan kişiler, onun emrindeki başkan yardımcısı, müdürler ve çalışanları.. O yapmadı ama çok sıkı şekilde denetlenmesi gereken İmar’daki personeli gereği şekilde denetlemedi, denetlenmelerini sağlamadı. Hatta her fırsatta, “Ben personelime güveniyorum, bizim dönemimizde iltimas, torpil, rüşvet olmaz” diyen de belediye başkanı Özer Kayalı değil mi?

     Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kuşadası’nın çıkarlarını, düzenini ve o kentin insanlarını 5 yıllığına koruyup kollamakla yükümlüdür. Suç işledikleri iddia edilen çalışanları yargılanma durumundadır. Ancak sadece onlar değil, Başkan Kayalı’nın da yargılanması gerekiyor. Kamu vicdanı bunun zorunlu olduğunun farkındadır. Hem, “Bizde böyle şeyler olmaz” diyeceksin, olunca da sorumluluk almayacaksın. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Belediye başkanları suç işlememiş olabilir ama suçu işledikleri iddia edilen memurları kadar olmasa bile yine de sorumluluk yüklenmiş kişi olarak bu tür olaylara duyarsız kalamaz. Kalırsa, umduğunun aksine o suç konusunda kendisi hakkında kuşku oluşmasını önleyemez. İşte biz bu yüzden, Belediye personelinin yasaya aykırı işlemleri dolayısıyla yargılanmaları yetmez, Belediye Başkanı da yargılanmalıdır diyoruz. Sanırım Kuşadası Belediyesinde yaşanan yolsuzluk ve rüşvet olaylarıyla ilgili iddialar hakkında soruşturma yapan savcılarımızın, Başkan Kayalı’nın da en azından ifadesini alacaklarını umuyoruz. Ve Kayalı’nın ifadesinde neler söyleyeceğinin de takipçisi olacağız. Bu husus, Kuşadası adına, Kuşadalılar adına bizim görevimizdir. Böyle biline…      Bu yazı 5297 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Başkanlık Anayasasını istiyormusunuz.


YUKARI